Turinys  Turinys
  Elektroninė parduotuvė  Elektroninė parduotuvė
Prekių krepšelis
Jūsų krepšelis tuščias.
Rėmėjai
Advertisement

Advertisement


Sveikatos ministras R.Šukys Spausdinti El. paštas
2012-06-29

Greitosios medicinos pagalbos sistemos pertvarka
Sveikatos paslaugų sistemos pertvarkoje daug problemų kyla dėl Lietuvos finansinių išteklių. Nedidelė mūsų valstybė nepajėgi išlaikyti medicininį tautos aprūpinimą, kokio norėtų. Šalies gyventojų dėmesį kausto Greitosios medicinos pagalbos (GMP) pertvarka.

Sveikatos apsaugos ministerija parengė pereinamąjį Greitosios medicinos pagalbos (GMP) pertvarką. Tačiau Sveikatos ministro Raimondo Šukio nuomone dėl siaurų asmeninių, o ne pacientų interesų, pavienės savivaldybės bei suinteresuoti politikai ir interesų grupės bando stabdyti GMP reformos eigą. Tačiau Greitosios medicinos pagalbos sistemos pertvarkos rezultatai rodo, kad vykdoma reforma yra naudinga ir pacientams, ir valstybei, nes pacientams yra suteikiama operatyvesnė pagalba, o valstybė efektyviau ir taupiau naudoja mokesčių mokėtojų GMP išlaikymui skiriamas lėšas.

Sveikatos apsaugos viceministrė Janina Kumpienė informavo, kad šiuo metu Lietuvoje greitosios medicinos pagalbos paslaugas teikia 54 viešųjų įstaigų stotys ir skyriai, kurių steigėjas yra ne Sveikatos apsaugos ministerija, o savivaldybių tarybos. Nesant centralizuotos Greitosios medicinos pagalbos sistemos yra nekoordinuojamas GMP paslaugų teikimas, neefektyviai panaudojami ištekliai, o gyventojai susiduria su ne visada kokybiškai ir operatyviai suteikiama greitąja medicinos pagalba.

Palyginus su kitomis kaimyninėmis Europos Sąjungos šalimis, Lietuvoje pagal užimamą teritoriją ir gyventojų skaičių yra neproporcingai daug Greitosios medicinos pagalbos dispečerinių tarnybų ir stočių. Dėl to neracionaliai, neefektyviai ir ne visada skaidriai, ką yra pripažinę ir Valstybės auditoriai, yra panaudojami Greitosios medicinos pagalbos sistemai išlaikyti skirti mokesčių mokėtojų pinigai. Pavyzdžiui, Estijoje yra 3 centralizuotos dispečerinės tarnybos, kurias planuojama dar labiau stambinti iki 2 tarnybų. Latvijoje veikia 1 GMP dispečerinė tarnyba. Lenkijos sostinę Varšuvą (1,6 mln. gyventojų) aptarnauja irgi tik 1 dispečerinė tarnyba.

Sveikatos apsaugos viceministrė Janina Kumpienė sakė, kad dar 2010 m. gruodžio 27 d. buvo išleistas Greitosios medicinos pagalbos pertvarką inicijavęs Sveikatos apsaugos ministro įsakymas. Jame pateiktas reikalavimas savivaldybėms, kad jų teritorijoje vienu metu privalo dirbti ne mažiau kaip dvi Greitosios medicinos pagalbos brigados. Jeigu nustatytoje teritorijoje toks reikalavimas negali būti užtikrintas, tuomet Greitosios medicinos pagalbos įstaigos steigėjas (savivaldybė) šią funkciją turi perduoti kitai Greitosios medicinos pagalbos paslaugas teikiančiai įstaigai, o ši privalo užtikrinti racionalų Greitosios medicinos pagalbos pastočių išdėstymą kiekvienoje aptarnaujamos savivaldybės teritorijoje.

Valstybės auditoriai atkreipė dėmesį, kad teritorinės ligonių kasos Greitosios medicinos pagalbos paslaugas finansuoja labai neproporcingai, nesilaikydamos vienodų principų. Pakeitus finansavimo tvarką, aiškiai apibrėžti finansavimo kriterijai, neleidžiantys teritorinėms ligonių kasoms piktnaudžiauti skirstytojo padėtimi, tas pačias Greitosios medicinos pagalbos paslaugas apmokant labai nevienodai, vienoms stotims kažkodėl skiriant daugiau, o kitoms mažiau pinigų.

Iki šiol viena Greitosios medicinos pagalbos brigada turėdavo aptarnauti kaimiškosiose savivaldybėse nuo 10 iki 18 tūkstančių, o miestuose - nuo 12 iki 21 tūkstančio žmonių. Dabar kiekviena Greitosios medicinos pagalbos brigada aptarnauja maždaug 16 tūkst. žmonių kaimo vietovėse ir 18 tūkst. miestuose. Priklausomai nuo rajono ypatumų, šiuos skaičius savivaldybės dar gali koreguoti 20 procentų.

Skatinant Greitosios medicinos pagalbos pajėgų jungimąsi, tokį žingsnį jau žengusioms įstaigoms yra padidintas paslaugų finansavimas 2 balais už kiekvieną apjungtų savivaldybių gyventoją, preliminariais paskaičiavimais tam numatant apie 6 mln. litų.

Sveikatos apsaugos viceministrė Janina Kumpienė sakė, kad tame pačiame ministro įsakyme numatyta sustambinti dispečerinių centrus ir vietoj 54 jų turėti 10. Sustambinti dispečeriniai centrai gali efektyviau stebėti ir paskirstyti visas jo pavaldume esančias GMP brigadas. Paprastai kalbant, jeigu anksčiau konkretaus rajono pacientams tekdavo laukti kol jų rajoną aptarnaujančios GMP brigados sugrįš po iškvietimų, tai po ministerijos inicijuotos pertvarkos kelis rajonus jungianti apskrities centro dispečerinė gali į pagalbą pasiųsti artimiausią nuo įvykio vietos esančią GMP brigadą, net jei ji ir nepriklauso konkrečiai savivaldybei.

Pavyzdžiui, nuo 2012 m. sausio Vilniaus apskrityje GMP dispečerinės tarnybos funkcijas vykdo Vilniaus m. GMP stotis. Išanalizavus 2012 m. sausio-gegužės mėn. Vilniaus apskritį aptarnaujančių GMP brigadų darbo organizavimo ir operatyvumo duomenis paaiškėjo, kad net 231 kartų ypač skubi I kategorijos (autoįvykis, pacientas be sąmonės, miršta) pagalba buvo teikiama ne pagal teritorinę GMP brigadų priklausomybę, o pagal operatyvumą ir buvimą arčiausiai įvykio vietos. T.y. jeigu GMP brigadų darbą pagal anksčiau minėtus I kategorijos kvietimus būtų koordinavusios rajonų GMP dispečerinės, visi pacientai būtų aptarnauti vėluojant, nes tuo metu, kai jiems reikėjo ypač skubios pagalbos, visos jų rajono GMP brigados buvo išvykusios pagal kitus kvietimus, tad pacientų gyvybei būtų kilęs didelis pavojus.

Sveikatos apsaugos ministras R.Šukys sakė: „Greitosios medicinos pagalbos reformos tikslas - ne taupymas, o kokybiškesnės ir saugesnės Greitosios medicinos pagalbos paslaugos pacientams bei skaidrus ir efektyvus sistemai išlaikyti skirtų mokesčių mokėtojų pinigų panaudojimas. Tam didinamas Greitosios medicinos pagalbos finansavimas net krizės įkarštyje skiriama daugiau pinigų: 2010-iais GMP paslaugoms apmokėti skirta 134 mln. litų, o šiemet - 141 mln. litų“.

Komentarai
Pridėti naująPaieška
Rašyti komentarą
Vardas:
El. paštas:
 
Svetainė:
Pavadinimas:
UBBCode:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
Security Image
Įveskite simbolius, pateiktus paveikslėlyje.
 
< Ankstesnis   Kitas >
© Sveiki.eu. Visos teisės saugomos. Kopijuoti svetainės turinį draudžiama.